TOPlist

Certifikát 

Velkoobchod - Maloobchod motorových olejů a maziv.

OlejGroup.cz © 2007 - 2020Založení společnosti Castrol

O společnosti Castrol - Historie úspěchu

 

-
-
-
V únoru roku 1889 učinil Charles Cheers Wakefield možná nejriskantnější krok v celé své profesionální kariéře: odešel z mezinárodní společnosti Vacuum Oil, které zasvětil předcházejících 15 let svého života, a založil vlastní firmu. Z jeho původního zaměstnavatele se postupně stal multinárodní gigant, avšak ze společnosti CC Wakefield a Co, která si pronajala tři malé místnosti na Cannon Street v Londýně a měla 9 zaměstnanců, vyrostl Castrol.
Nové firmě se dařilo hned od začátku. Byl zde entuziasmus velké nadšení a mnoho energie, ale také odborné znalosti a obchodní kontakty zakladatele i jeho kolegů z předešlých let praxe. V roce 1901 otevřel Charles Wakefield první filiálku v irském Dublinu, kterou vedl J.C. Mason, bývalý kolega z Vacuum Oil, jenž s ním odešel do nové firmy. V roce 1905 přišel první důležitý mezinárodní obchodní úspěch - Wakefield v konkurenci několika amerických firem získal smlouvu na dodávání maziv pro státní železnice v Jižní Africe. A tak už v polovině prvního desetiletí tohoto století měl za neuvěřitelně krátký čas C.C Wakefield velmi dobrou pověst jako dodavatel olejů, vazelín a průmyslových maziv pro mechanické stroje.
V roce 1909 firma představila nový druh motorového oleje s novou obchodní značkou Castrol. Byl to výsledek několikaleté práce Wakefieldových chemiků a v tomto odvětví znamenal ohromný krok vpřed. Novinka předstihla tehdejší výrobky prakticky ve všech parametrech. Ale hlavně odstranila hlavní nedostatek tehdejších čistých organických olejů, které se běžně používaly na mazání spalovacích motorů, řídnutí při vysokých teplotách a nepoužitelnost při velkých mrazech. Oleje Castrol, směs ricinového oleje (z názvu castor oil je odvozeno jméno) a nejlepších minerálních olejů, tuhly až při teplotě -32°C, a tak mohly automobily nastartovat bez problémů i v tuhé zimě. S představením nového oleje získal Wakefield novou příležitost vyjít vstříc potřebám rapidně se rozvíjejících spalovacích motorů. Jenže jak upozornit na nový výrobek a současně dokázat také jeho kvalitu? Rozhodl se podporovat závody a rekordy. Dnes se to může jevit jako nápad v reklamě celkem běžný, často používaný a tuctový. Jenže v té době, kdy o "marketingu" měl sotva kdo tušení a dnešní agresivní reklama byla vlastně neznámá, to byl vysoce inovační krok. Koneckonců Castrol dodnes podporuje špičkové týmy v motoristickém sportu, přičemž mnoho výrobků se testovalo nejdříve v extrémních podmínkách, aby byly později k dispozici každému motoristovi.
Charles Wakefield se pustil do neznámého prostoru se zápalem jemu vlastním, i když mnoho lidí bylo tehdy přesvědčeno, že motorismus i létání jsou nebezpečné a že zaniknou. Jenže Wakefield znovu riskoval a přesunul těžiště z průmyslových maziv na celkem novou oblast maziv pro benzínové motory. Jednoduše věřil v budoucnost automobilů a letadel jako perspektivních dopravních prostředků hromadné dopravy. Z dnešního pohledu se tento riskantní podnik vyplatil víc, než si kdokoliv mohl tehdy představit.
Historie pokroku v dopravě na zemi, na moři a také ve vzduchu byla tehdy v dalších letech pevně spojena s historií Castrolu…
Čas běžel, Charles Wakefield už v roce 1909 dostal za dosažené výsledky a "služby veřejnosti" šlechtický titul, což potvrdil také později konkrétní pomocí armádě v době 1. světové války.
Dvacátá léta byla ve znamení mohutného rozvoje motorismu - na britských silnicích vzrostl počet automobilů v této dekádě ze 100 tisíc na milión!
Neustále vylepšované oleje Castrol byly pojmem a společnost se stala jednou z nejuznávanějších i v mezinárodním měřítku.
Druhá světová válka zničila množství vykonané práce na tomto poli lidské činnosti. Ale 50. léta ukončila tvrdá úsporná opatření v souvislosti s benzínem a přinesla novou vlnu rozvoje motorismu. I když toto období nebylo lehké, jméno Castrol už bylo tak slavné, že 2. srpna 1960 společnost změnila název na Castrol Ltd. Rok 1966 je dalším významným letopočtem - Castrol Ltd. se stal součástí koncernu Burmah Oil; tato transakce byla dokončena v listopadu 1966.
V dalším desetiletí následovalo ještě několik peripetií, avšak společnost Castrol z nich vyšla vstříc novému století v plné síle, a to nejen díky kvalitě svých produktů, ale i díky kvalitnímu servisu. V oblasti vývoje i výzkumu jde společnost svou vlastní cestou ve spolupráci s výrobci na celém světě a vždy je v čele usilování o ekologické výrobky.

 

ZjMwMW